Hlavně žádnou paniku, říká Anička Vargová, první host seriálu (ne)Štěstí na cestách

24.2.2020 – 19:55 – 5 minut čtení

Když jsem ke konci roku 2019 seděl, bilancoval a přemýšlel nad tím, jak Hubičku posunout dále a obohatit ji, tak mě napadlo, že tím zároveň obohatím vás a taky sám sebe. Uvědomil jsem si opět, že jste to vy, díky komu Hubička vzkvétá, a taky, že jste to vy, kdo píše příběhy pomocí Vašich úžasných výletů, triků na cestách a v neposlední řadě také emocí, které k cestování patří.

Jeden z nejvýznamnějších arabských cestovatelů a kartografů středověku Abú Abdallah ibn Battúta v minulostí prohlásil,

“Cestování – to vás nechává beze slova. Až pak vás přemění na vypravěče.”

Proto je mým prvním hostem mladá a energická cestovatelka Anna Vargová, s klidem mohu říct vůbec první followerka na Hubičce, dnes moje kamarádka.

Co se ji na cestování líbí, co doporučuje, jaké triky používá a jaké (ne)Štěstí se ji na cestách přihodilo, o tom v krátkém rozhovoru, který může být obohacením pro nás všechny. Budeš dalším hostem Ty?

Tak pěkné čtení, Hubičky!

Máš taky funny příběh z cest?

Ozvi se nám!

Další můžeš být právě Ty!

Ozvi se nám.

Včera jsem mluvil s pilotem Wizz Airu (náhoda, přišel k nám do Bleeckeru na burger, zaslechl jsem slovenštinu) a tak jsem ho hned vyzpovídal a říkám mu, pokud se nepovede přistání a přichází takzvaný “go-around” (tedy průlet a opakované přistání), jste v klidu, že ano? Pokud je druhý “go-around” za sebou, přijde trošku nervozita, ne? Odpověděl mi, “Nebudem klamať, začíname byť nervóznejší, sme taky len ľudí.”

Svěřil se mi, že létá na bázi na londýnském Lutonu, a prý na londýnských letištích dost fouká, taky dost prší. S úsměvem dodal, že má permanentní trénink, každou směnu při návratu na Luton tomu musí čelit.

To bylo tak lidský a autentický. Bojíš se někdy?
Ano. Né vždy jsou pocity v letadle jen příjemné. Zažila jsem už pár přistání, které mi neudělaly dvakrát dobře. Například, když s námi pilot při přistání o ranvej doslova “hodil žabku”. Znamená to, že prudce dosedl na ranvej, letadlo se odrazilo, zvedlo se a pak přišla další rána, když letadlo podruhé dopadlo na ranvej. To bylo velmi nepříjemné.
 
Opravdu sleduješ Hubičku od úplného začátku a jaký je Tvůj nejlepší úlovek?
Ano, Hubičku jsem objevila strašnou náhodou na jejím samém začátku, kdy měla asi 15 sledujících. Už tenkrát se mi líbil tvůj koncept. Proto jsem se rozhodla, že Tě oslovím s prosbou o radu ohledně mých prvních levných letenek 😊
Nejlepší úlovek je stoprocentně Budapešť. Za 250 korun jsem koupila zpáteční letenku, takže jednosměrně za 129 Kč, to jsem od té doby už do Budapešti neviděla. Taky jsem chytla za 2.500 Kč hotel se snídaní na 3 noci pro 2 osoby! To bylo parádní! Rozumíš? Tři noci v Budapešti se snídaní za 1.500 Kč i s letenkami!
 
V Benátkách nezapomeňte vyrazit na ostrovy Murano a Burano.
 
Opravdu to bylo 15 sledujících?
Přesně, 15 sledujících, to byla moje ségra, mamka a Tvoje bývalé přítelkyně hádám, hihi.
Já byla první opravdová 😂
 
Ty a cestování, úplně Tě to ovládlo …
Uf, no .. cestování pro mě znamená opravdu mnoho. Změnilo to můj život od základů. Dříve jsem jezdila na dovolené tak jako každý jiný – šetřila jsem na hotel u pláže s all inclusive a třemi bazény. Klasika. Jela jsem jednou ročně. Dnes mohu mít úžasnou dovolenou, klidně každý měsíc. A to je opravdu velká změna.
 
Ty jsi byla na Srí Lance, proč tam letět a co Tě překvapilo, co Tě zklamalo?
Za kolik jsi letěla a s kým?
Ano, na Srí Lance jsem byla. Byla to popravdě ta nejlepší dovolená v mém životě. Nedá se to srovnat vlastně s ničím. A pro mě, která cestuje hlavně po Evropě, neuvěřitelný kontrast. Letěli jsme tam s Air Arabia. Letělo to z Prahy s přestupem v Dubaji. Dohromady jsme letěli 10 hodin. Zpáteční Letenka nás vyšla na necelých 11 tisíc na osobu, takže paráda! Na Srí Lance je velmi levno, takže mě dovolená stála se vším všudy 25 tisíc! A teď se podržte – bylo v tom: ubytování, letenky, auto s řidičem, průvodce a dokonce i jídlo a veškeré vstupy!
 
Já jsem letěl poprvé lowcostově v roce 2008 na lince z Prahy do Říma, tehdy to bylo za 868 Kč něco nepředstavitelného. Takže, Tvoje štěstí na cestách?
Absolutně a jednoznačně, když přistaneme v dané destinaci a vydáme se do města. Miluju města – architekturu, památky – všude je to jiné, a to mě naplňuje. Potom také jídlo. Mám tradici, že si všude dám tradiční specialitu, ať to stojí, co to stojí – to určitě dělejte! 😄
 
Srí Lanka
 
Ryanair tradičně rozsazuje, řešíš to nějakým trikem?
Moc s nimi nelétáme, to je pravda, ale když ano, necháme se rozsadit (48 hodin před odletem, když otevřou check-in), a potom dokoupíme jedno sedadlo a sedíme spolu, teda zatím nám to takhle vyšlo. Nikdy tedy nekupujeme obě dvě.

Máš ještě nějaký trik?
Jasně. Přes kontrolu (sken) vás nepustí s vodou a za kontrolou v Dutty free stojí voda 60 korun. Mám tedy vždy prázdnou láhev na batohu, do které si poté napustím vodu, každá koruna dobrá! 😄  To dělá hodně lidí, dnes to je běžné, dá se voda dotočit všude, jen ji nezapomeňte před kontrolou vyprázdnit, jinak skončí v koši.
 
Hele, co Ty a Airbnb, mně přijde, že se toho stále lidé bojí.
Střídám to. Jak Airbnb tak Booking. U Airbnb jsem nikdy neměla žádnou negativní zkušenost – naopak. Je to mnohdy lepší než nějaký hotel. Ubytovaní s Airbnb se rozhodně nemusí nikdo bát, přijde mi to bezpečné.
 
Kde se Ti nejvíce líbilo? Každý říká, že je Barcelona top.
Pokud jde o Evropu, naprosto jsem se zamilovala do Barcelony. To je pro mě číslo 1. Dále pak Benátky a Toskánsko! Ano, Budapešť je nádherná – ale moje doporučení je – jeďte tam na jaře nebo v létě. My byli v lednu, a nebylo to ono. Každopádně jsme si krásně užili věhlasné termální lázně Széchenyi, které bych také radila v žádném případě nevynehat. Je to zážitek.
 
Slyšel jsem o těch lázních, jaké byly?
Super! Ty lázně mají svojí zvláštní atmosféru, kterou by jste si opravdu neměli nechat ujít. Jsou umístěné v budovách, které na první dojem působí jako chrámy, mají zdobené stropy atd. Hlavně jsou to rozlehlé komplexy jak s vnitřními, tak i venkovními bazény, které jsou v provozu po celý rok. Každý si tam rozhodně najde to svoje.
Během návštěvy Barcelony
 
K cestování patří emoce. Tvoje neštěstí na cestách?
Byla jsem s rodinou v italské Pise, načež přišlo od Ryanairu, že nám ruší let do Prahy. Nikdo jiný to z Pisy nelétá. Co budeme dělat? To pro nás byla zkouška.
 
Takže jste si koupili jiný let?
Neváhali jsme ani vteřinu a rychle zakoupili let z Bologni (177 km z Pisy) do Prahy s Ryanairem! Chyba, taky nám to za pár minut zrušili. To už jsem v očích ostatních viděla značnou paniku.
 
Co se dělo dál?
Našli letenky z Milána do Prahy, takže jsme další den ráno nasedli na vlak, jeli pět hodin do Milána (277 km z Pisy) a odtud jsme odletěli do Prahy. Na konci cesty už jsme se tomu všichni jen zasmáli. Stmelilo nás to. Bylo to na jednu stranu strašně fajn. Důležité je nezmatkovat! Musím moc poděkovat i Tobě, protože si byl někdo, na koho jsem se mohla v téhle vypjaté situaci obrátit. 😊
 
Jak to nakonec dopadlo?
Za první i druhý zrušený let nám už Ryanair peníze vrátil. Stálo nás to dost peněz navíc. 
Po téhle zkušenosti radím všem – mějte vždy rezervu! 😄 My jí měly, ale nemuselo to tak být.
 
Údajně šlo o stávku zaměstnanců, takže by se na to neměla vztahovat kompenzace za zrušený let, což je dneska docela běžné v případě Ryanairu, žádali jste?
Společnost Vaše nároky nám tvrdí, že se tento případ řadí do mimořádných událostí, tudíž nevymůžou žádnou kompenzaci. Zabývají se nyní tedy alespoň vzniklými náklady, které bychom měli dostat zpět.
 
 
Hrdě s čepicí, na kterém je ještě staré logo. Během našeho prvního setkání na podzim roku 2018
 
 
Většinou se stává, že holka chce cestovat, avšak klukovi se moc nechce… Takže jak probudit v příteli vášeň cestovat a poznávat nebo třeba ochutnávat?
Je to jednoduché. Holka koupí letenky a věnuje mu je. On už pak nemůže couvnout. Takhle to udělá dvakrát & třikrát a pak už je kupují spolu. 😄
 
Víš o tom, že za to, co jsi už za cestování utratila bys mohla mít třeba auto?
Jo, to moc dobře vím, ale já chci žít život. Teď a tady. Auto mám a lepší nechci. Raději investuji do věcí, které miluji. A hlavně – cestování je jediná věc, do které mohu investovat a vlastně mě to obohatí víc, než cokoliv jiného. A to je to motto, podle kterého cestuji!
 
Aničko, děkuji za rozhovor.
 
Chceš se taky na Hubičce podělit o svoje (ne)Štěstí na cestách? 
Kontaktuj nás!