ALITALIA blízko konce, nic nekupovat!

8.1.2020 – 09:55

A dost! Itálie už nehodlá dále uměle prodlužovat život italské Alitalii, aerolince původně založené v roce 1957!

Jde o definitní konec aerolinky, ve které se za posledních pár let utopilo více než 229 miliard korun, které putovaly z kapes daňových poplatníků?

Proč nenabízíme jejich letenky od samého začátku?

Napsali jsme loni

Na začátku roku jsme psali o aerolinkách, kterým hrozí bankrot a Alitalia v tomto článku nesměla chybět. Dostala se tak po bok norského lowcostu Norwegian nebo například islandskému projektu WOW Air, ten nakonec zkrachoval. Italský dopravce je dlouhou dobu v insolvenci, při životě ho drží jen státní pomoc a jasno mělo být už na konci roku 2019, to se však nestalo. 

Denní ztráta je šílená

Italský ministr průmyslu Stefano Patuanelli varuje, že pokud se nenajde vhodný kandidát, Alitalia by mohla do léta skončit. Alitalia v tuto chvíli prodělává tristních 50 milionů korun denně. Tento týden navíc Patuanelli podepsal další a zřejmě poslední úvěr pro udržení společnosti v provozu, a to ve výši 10,2 miliardy korun. “To je ale skutečně ta poslední státní intervence pro Alitalii,” řekl Patuanelli.

Starší flotila, žádná hitparáda

Abych byl upřímný, tak jsem za poslední dva roky Alitalii zaznamenal párkrát, a jejich ceny se mi moc nezamlouvaly. Alitalia nepatří mezi nejlevnější, navíc létají z Prahy pouze do Říma.

Ano, bylo zde pár lepších akcí, například z Prahy na ostrov Mauricius, ale nebylo to žádná hitparáda. Co se týče jejich flotily, tak průměrný věk je 13,8 let a nedochází zde k obměňování letky, vypadá to, že se přežívá s tím, co je. Pro mě je Alitalia dost neatraktivní.

Proč Alitalii nenabízíme

Ano, ostatní Alitalii nabízí a mohou argumentovat tím, že Alitalia je prakticky “nepoložitelná”, avšak nevěřím tomu, že jde utahovat šroub donekonečna. 

Dále mohou argumentovat tím, že platíte-li platební kartou přímo na stránkách letecké společnosti, a nedojde-li k uskutečnění letu, například dojde ke krachu, v tomto případě dlouho očekávaném, banky vám mohou vrátit vaše peníze zpátky pomoci “chargebacku”.

Banky však nejsou ze zákona povinny chargeback provádět, o peníze tak můžete přijít.

Takže ano, mohli bychom nabízet Alitalii, ale nevidíme v tom žádný smysl. Kdo chce přijít o svou dovolenou, výlet a v nejhorším případě o peníze? To nechce nikdo, a to nechceme ani my, toho vás chceme ušetřit.

To je důvod, proč na Hubičce neuvidíte ani Alitalii, ani Norwegian, a to dokud nebudou ekonomicky finančně zajištěni a nebude se o nich pořád dokola mluvit, když už zkrachují.